Published On: 21 września 2020/Categories: Tomaszów/

W niedzielę 20 września na błoniach Dworku Dąbrowa w Dąbrowie Tomaszowskiej odbyła się msza święta polowa w intencji ojczyzny, a następnie rekonstrukcja historyczna Bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Wydarzenia wpisują się w obchody 81. Rocznicy bitew pod Tomaszowem Lubelskim.

W rocznicowych obchodach uczestniczył m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, posłowie na Sejm RP Małgorzata Gosiewska i Tomasz Zieliński, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, a także przedstawiciele wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, firm, instytucji oraz mieszkańcy.

Pielęgnujemy pamięć o dokonaniach naszego narodu. Nie szczędziliśmy krwi i poświęcenia przez ponad pięć lat tej wojny, byliśmy obecni na wszystkich frontach II wojny światowej. Musimy mieć odwagę, by dzisiaj o tym mówić, żeby bronić honoru naszego narodu, bronić prawdziwej historii” mówił wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św., po której licznie zgromadzeni mogli zobaczyć epizody bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, nawiązujące do wydarzeń w 1940 roku w Katyniu oraz starcie polskich wojsk z agresorami sowieckimi i niemieckimi.

Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim to w istocie dwie bitwy, które stanowiły drugą największą batalię kampanii wrześniowej po bitwie nad Bzurą. Pierwsza bitwa, określana jako największe starcie pancerne Wojny Obronnej 1939 roku, miała miejsce w dn. 17-20 września 1939 r. i walczyły w niej polskie armie „Kraków” i „Lublin”. Druga, trwała od 22 do 27 września 1939 r. i wzięły w niej udział oddziały polskiego Frontu Północnego. Niestety, obie bitwy zakończyły się kapitulacją wojsk polskich.

Ludzie Prawa i Sprawiedliwości

Poznaj swoich reprezentantów w Okręgu 7.